середу, 15 квітня 2020 р.        Серед найбільших і найцікавіших є, безперечно, Великодневі свята. Здебільшого вони припадають на квітень і належать до так званих рухомих.
       На останньому тижні Великого посту святкують Вербну неділю. Традиційно, в суботу хлопчики заготовляли вербові гілочки й приносили до церкви. В неділю священик святив їх, і люди брали додому.


       Останній тиждень перед Великоднем носить кілька назв: Білий, Чистий, Вербний чи Страсний.
Чистим називали цей тиждень в давнину, бо протягом нього очищали вогнем та водою хату, господарство, рід, а пізніше – село. Все і всі  мали очиститися перед Великим днем від усякої нечисті, лихих сил, від зимової луди. Хата мала бути очищена, вимазана-вибілена, всі лавки, столи, начиння – випарені, вимиті; білизна випрана до останньої ганчірки.
       Усі дні тижня були зайняті, робота розподілена так, щоб до Чистого четверга усі головні праці в полі та городі були закінчені.Уранці жінки милися самі й починали «водою» омивати хату – білили стелю, стіни, піч, долівку вимазували жовтою глинкою, а червоною підводили навколо. Далі мили стіл, лави, мисник, сволок, грати, вікна, двері, одвірки…
Решту часу витрачали на працю в городі. Деякі городні рослини мусили бути до великого четверга посіяні, грядки впорядковані.У господарів цей день був зайнятий «по вуха». Усе, що було в хаті, в цей день мусило бути випране, висушене до останньої ганчірки. Господар працював у полі, а коли був час – готував сухі дрова  «під паску» — зносив з горища найкращі, які були відібрані під час посту.
В цей день прибиралися кошари, стайні, обори та хліви. Господиня вже з вівторка готувала і відбирала яєчка для фарбування. Писанки ж писали дівчата, якщо були в родині, а коли не було, то писала сама господиня. В середу господиня мала закінчити із саджанням городу. В цей день вона готувала все для свячення паски: найкращу білизну, новий святковий одяг, взуття для всієї родини. 
Господар закінчував працю в полі, прибирав подвір’я, комору.У Чистий четвер до схід сонця матері купають малих дітей, щоб були здорові, щоб відмити й заворожити недугу та смерть, бо й «ворон купає своїх воронят», а живуть ворони по сто літ. Обід у цей день короткий, бо головне – це вечеря, яка відбувається пізно вночі.
До полудня у Чистий четвер господарі мали закінчити з важкою працею: не працюють ані в полі, ані в городі. Не можна рушити землі, щоб не «присипати душу». Після полудня господиня закладає рушники за образи, заквітчує васильками, розмальовує комин, а в деяких регіонах і стіни.
      В четвер починають пекти баби – жовті високоздобні паски. Їх випікають у спеціальних формах. Паски в різних регіонах мали свої особливості.  Їх випікали жовті, білі та чорні. Старожили пояснювали, що жовті – то сонцю, білі – повітрю, щоб не приносило лиха та смерті, а чорні – родючій землі. Також, готують всі складові на посвячення, в тому числі – сіль.У п’ятницю день ділився на дві частини: до Плащаниці і після неї. В цей день замовкали дзвони, в хаті говорили тихо, не можна було лаятися, не можна сердитися, співати та грати музику. Ніхто, крім малих дітей, не їв до Плащаниці. Ані шити, ані прясти, рубати, тесати, ні прати чи білити вже не можна було.
      Господиня могла лише випікати білі паски  та готувати до Великодня.Господиня пече чорні паски (паляниці).
Після них засуває до печі поросятко, шинку та ковбаси. А також в гарячу піч ставить  на запікання писанки,  які набувають чарівних та цілющих властивостей.
Господиня та господар готують все для освячення: паски, яєчка за кількістю членів родини, крашанки та писанки, сирну паску, масло, сало, ковбасу, порося, шинку, пшоно, сіль, хрін, ніж та голку.
      Ввечері запалюють лампадку та свічку в хаті. Спати дорослим у цю ніч не можна. Підготовка до Великого Дня закінчена…


19 квітня 2020 року
Ми святкуємо Великдень!

Великдень – свято свят,
найголовніше, найважливіше
православне свято.


Під час карантину за дітьми сумує
книжкова виставка
«Свята Пасха йде до хати,
будемо Великдень справляти!»Пасха – світле, духовне свято. Варто розповідати дітям про великодні традиції. І найкраще це можна зробити у формі цікавої гри.
Сайт Mamabook підготував авторські великодні конкурси для дітей, які можна проводити на свято у родинному колі. Тож не сумуйте на карантині, переходьте за посиланням «5 цікавих дитячих конкурсів, головоломок, вікторин на Великдень» та проводьте гарно час!

Шановні друзі!

Хай у душі панує свято,
Хай успіхів буде багато!
Хай завжди і у всім щастить.
І хай вас Бог благословить!Любов Середіна та Олена Хабун
бібліотекарки відділу обслуговування
дошкільників та учнів 1 – 4 класів


Немає коментарів:

Дописати коментар