Дуже приємно, коли гарні ініціативи стають справжньою традицією. Минулого року, кожного українця закликали в цей день одягнути вишиванку та поринути у повсякденне життя. Акція набула Всеукраїнського масштабу!
Нагадуємо, що цього року, третій четвер
припадає на 16 травня.
Тож, готуйте свою найкращу вишиванку!
Українська вишивка - це «молитва без слів»,
а сама вишиванка – це є оберіг людини.
Слідуючи старослов’янським традиціям, чужу вишиванку одягати не слід, бо вважається, що таким чином можна «перебрати» на себе чужу долю. Вишивкою-оберегом вишивалися комір, манжети, поділ і розріз горловини. Існує повір’я, що якщо сорочка зроблена і вишита на добре життя, то вона буде надійно оберігати людину.
Говорячи про везучу людину, що «народилась в сорочці», ми згадуємо ту саму доленосну вишиту сорочку-символ здоров’я, краси, чистоти помислів і єднання з душею предків.
Символи води і сонця здавна символізували найважливіше – життєдайну силу, необхідну для земного життя та процвітання. Символи води зображували у формі букви S, а символи сонця – у формі квітки.
Вишиті символи калини благословляють на продовження роду. Добре, коли на весільних рушниках чи весільному вбранні вишита саме калина.
Листя хмелю також використовують в весільній тематиці – це символ буяння молодості.
Мак здавна використовується в українських оберегах – він має чарівну силу і захищає від зла. Таку ж силу має вишите на сорочці зображення маку - жіночий символ чистоти, цнотливості, дівочої вроди. У той час як зображення дубу використовувати слід на чоловічих вишиванках. Дуб символізує чоловічу енергію та силу.
Квіти чи зорі, які вишивають нескінченним візерунком, «смужкою», символізують постійне оновлення, безкінечність.
Дуже важливими є правильний вибір символів для сорочок-вишиванок: на дитячому одязі, приміром, не повинно в жодному разі бути весільних символів, доречними будуть орнаменти квітів, метеликів, пташок (усі вони символізують побажання здоров‘я). На чоловічих вишиванках не має бути жіночих символів і навпаки.
День вишиванки –
свято національної єдності.
Хай ваша
вишиванка оберігає вас і вашу оселю!
Юлія Подобєдова,
завідуюча бібліотекою для дітей
Немає коментарів:
Дописати коментар